Královský šašek Vojta Čabala slaví

Jedním z hlavních symbolů Znojemského historického vinobraní je velkolepý průvod krále Jana Lucemburského – král, královna, stovky dobových postav, desítky koní a v neposlední řadě královský šašek, kterého opět ztvární Vojtěch Čabala. „Vojta je pro nás dnes už neodmyslitelným členem průvodu a letos s ním budeme slavit. Do role šaška vstoupí po desáté a jen pár dní po vinobraní oslaví své 30. narozeniny. Vinobraní tak bude pro Vojtu jedna velká oslava,“ říká František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Vojtěch Čabala se ve Znojmě výrazně zapsal na atletickém stadionu svými běžeckými úspěchy a na prknech znojemského divadla, kde ztvárnil několik rolí pro Divadelní studio Martiny Výhodové. Dnes působí jako jeden z nejvýraznějších profesionálních kejklířů, který baví na různých společenských událostech. „Vojta je energický a navíc velmi dobrosrdečný člověk, který nám pomáhá nejen vytvářet skvělou a autentickou atmosféru pro diváky, ale také stmelovat všechny účastníky průvodu. Nechceme počítat ani měřit, kolik kroků a síly musí během vinobraní vypotit, ale to, jak se každoročně své role ujme, je neuvěřitelné. Přejeme mu všechno nejlepší ke všem výročím, a co nejvíce pozitivní energie,“ gratuluje František Koudela. Postava šaška se historicky vyskytovala už ve středověkých fraškách, i právě proto je jednou z postav průvodu znojemského vinobraní. Jeho úkol je jediný, rozesmát královnu, když je smutná. Také letos opět ztvární krále Jana Lucemburského herec Miroslav Hrabě. Poprvé ale návštěvníci uvidí herečku Martu Dancingerovou v roli královny Elišky Přemyslovny.

Vojtěch Čabala je dalším hostem podcastu Z.BESEDY. Svěřil se, kde čerpá energii, jak vzpomíná na minulé ročníky vinobraní, a jestli může být vůbec královský šašek smutný. Nový díl pořadu je možné si poslechnout na všech podcastových aplikací (YouTube, Spotify, Apple Podcast, Google Podcast, Podbean, a další). www.zbesedy.cz

Znojemské historické vinobraní přivítá návštěvníky 8. až 10. září 2023 v historickém centru Znojma. Předprodej nabízí dvoudenní vstupenky. Cena permanentky je do 31. srpna 2023 za výhodných 650 Kč. Na místě pak bude cena vstupenky 750 Kč. Děti do 15 let budou mít vstup volný, stejně jako bydlící v městské památkové rezervaci. Vstupenky bude možné zakoupit na www.znojemskevinobrani.cz, v síti Ticketstream nebo v TIC Obroková a TIC Louka ve Znojmě.

Znojemské historické vinobraní se koná pod záštitou ministra zemědělství Marka Výborného. Partnery jsou Ministerstvo obrany České republiky, Vinařský fond, Jihomoravský kraj, VOC Znojmo, Vinařství Ampelos, Vinné sklepy Lechovice, Znovín Znojmo, FCC Znojmo, Auto Hemala, Ticketstream a Farma U Tří dubů. Mediálními partnery jsou Český rozhlas Brno, Rádio Blaník a Hitrádio City Brno.

Kompletní program, online interaktivní mapu a veškeré informace naleznete na www.znojemskevinobrani.cz.

Karel Semotam
vedoucí marketingu