Václav Beran předává režisérské žezlo průvodu znojemského historického vinobraní

Nejdůležitější součást Znojemského historického vinobraní je bezpochyby každoročně průvod krále Jana Lucemburského, který více jak 30 let vedl režisér Václav Beran. Do historie největší slavnosti vína se zapíše právě letošní ročník, kdy předá své režisérské žezlo Šárce Charvátové, představitelce královny Elišky Přemyslovny.

„Ačkoliv je to pro nás očekávaná změna, protože pan Beran nás na předání svého pomyslného režisérského žezla připravoval, tak musím říct, že je to opravdu silní moment. Koncepce průvodu, udržení historického pojetí a nepopsatelná autentická atmosféra je zásluhou právě Václava Berana. Skvělou zprávou ale je, že na jeho místo nastoupí Šárka Charvátová, která znojemské vinobraní léta prožívala v roli královny. Její organizační a divadelní zkušenosti jsou určitě jistotou, že ve stopě pana Berana bude dobře pokračovat,“ říká František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Průvod Znojemského historického vinobraní je nejrozsáhlejší historickou inscenací svého druhu. Čítá na téměř 500 postav, součástí jsou ale i desítky koní, draví ptáci a další zvířata. Průvod prochází městem v době slavností hned dvakrát a zakončený je vždy na hlavní scéně na Masarykově náměstí, kde probíhá inscenace soudu a různých přehlídek. „Přípravy jsou opravdu náročné. Samozřejmě jde o to, aby každý účastník měl správné informace o jeho účinkování, aby měl svůj historický oděv, aby kompletně znal svoji roli. Ta další část pak přichází v době nacvičování a samotné realizace. Panu Beranovi děkuji za všechnu jeho práci a budeme moc rádi, když nám zůstane na blízku pro podporu a určitě důležité rady a zkušenosti,“ děkuje František Koudela.

Změna režiséra přinese i změnu představitelky královny. Kdo bude po boku Mirka Hraběte, představitele krále Jana Lucemburského se návštěvníci dozví v následujících týdnech.

V minulých dnech se také odtajnil hudební program vinobraní. Druhý zářijový víkend letos do Znojma zamíří kapela Mirai, Mikolas Josef, Aneta Langerová, Bert and Friends, Harafica, Hrubá Hudba, Katarína Knechtová, Dalibor Janda, Vesna a také celosvětově nejznámější tribute kapel Queenie, která symbolicky připomene letošní výročí 50 let od vydání první alba kapely Queen. Další hudební střípky programu budou odhaleny v dalších dnech.

Vstupenky jsou v prodeji a za nejvýhodnější cenu je návštěvníci mohou pořídit ještě do konce dubna v síti Ticketstream nebo na www.znojemskevinobrani.cz. Termín Znojemského historického vinobraní je 8. až 10. září 2023. Akce se koná za podpory Vinařského fondu České republiky.

Karel Semotam
vedoucí marketingu