Znojemské vinobraní je tady. S nabitým programem, který vás nenechá vydechnout

Už za pár dní vypukne největší festival vína, historie a hudby v České republice. „Znojemské historické vinobraní se do královského města vrací po nucené covidové pauze po dvou letech, a jeho 38. ročník slibuje velkolepou podívanou: tradiční průvod krále Jana Lucemburského, historická představení, rytířské turnaje, vinařské mázhauzy a našláplý hudební program s hvězdami současné umělecké scény, v čele s Markem Ztraceným, Richardem Müllerem nebo kapelou Chinaski,“ představil Jakub Malačka, starosta města Znojma. Klid a odpočinek najdou návštěvníci ve dvou relaxačních zónách. „Než přejdeme k detailům nabitého programu, který jsme připravili, dovolte mi jednu poznámku. Největší radost máme všichni z toho, že se vinobraní bude zase konečně konat. Neuvěřitelně se těšíme, jak my organizátoři, ačkoliv nás to stojí obrovské nervy a úsilí, tak i návštěvníci. Vinobraní je pro nás takový symbol návratu do doby, kdy bylo normální se potkávat, sdílet zážitky, zábavu a jakékoliv emoce. To nám všem chybělo asi nejvíc,“ říká na úvod František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Znojemské vinobraní je jedinečné díky několika programovým bodům, které nabízí. Tím nejznámějším a nejzásadnějším je průvod krále Jana Lucemburského, do kterého se letos zapojí bezmála 500 historických postav a desítky zvířat a který svou velikostí, pojetím i rozmanitostí nemá v České republice obdoby. Královskou dvojici stejně jako v minulém ročníku ztvární Miroslav Hrabě a Šárka Charvátová. Historický průvod projde centrem města v pátek ve 20 hodin a v sobotu ve 14 hodin.

Hlavním symbolem vinobraní je jak jinak než víno. Nepřebernou nabídku vinařství najdete v mázhauzech města, tedy uzavřených dvorech historických paláců a měšťanských domů, jejichž velkou zajímavostí je, že tyto prostory jsou jinak veřejnosti většinou nepřístupné.

Pochůzkovou degustaci s nejkrásnějším výhledem na údolí řeky Dyje pak nabídne scéna vinařů VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny. Na Vinném trhu, který najdete u vstupu do Znojemského podzemí, si vychutnáte víno za doprovodu cimbálových muzik. Jako tradičně nebude chybět znojemská Cimbálová muzika Antonína Stehlíka, Cimbálová muzika Dyjavan a kromě dalších poprvé autentická Horňácká muzika Petra Mičky. Každý z návštěvníků i letos dostane možnost stát se Znalcem znojemských vín, a to díky programu Víno všemi smysly, kterého se ujmou profesionální someliéři na znojemském hradě.

Dramaturgové festivalu pro letošní ročník připravili mimořádně pestrý program. V průřezu snad všech hudebních žánrů se představí umělecké ikony jako je Marek Ztracený, Lucie Bílá, Richard Müller, Pavel Callta, Emma Smetana a Jordan Haj, skupina Chinaski, teepee, britský zpěvák James Harries nebo Slovenský ľudový umelecký kolektív známý pod zkratkou SĽUK. „Připravujeme program na 13 scénách a považujeme za důležité, aby si každý návštěvník přišel na své. I proto jsme letos vsadili jak na popové hvězdy, tak alternativní umělce a jeden z největších folklórních souborů ve střední Evropě. Koncert a taneční vystoupení SĽUKu považujeme za opravdu výjimečný a jsme moc rádi, že ho na hlavní scéně slavností na Masarykově náměstí můžeme letos představit,“ komentuje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy. Sobotní program tradičně zakončí komponovaný ohňostroj, letos s tématem Hvězdy naděje. Ponese tři obrazy – hvězdné cesty, lidská vzájemnost a oslava života, které doplní emotivní hudba.

Napříč festivalem se představí umělecké historické soubory. Jako tradičně Albion, Honorata a Merlet, kteří se zaměří na historický šerm. Ohňovou show předvede skupina In Flamenus a se svou vlajkovou show přijede uskupení Milités. Na žonglování a další kejkle do Znojma zavítají Komedianti na káře, kejklíř Čabík a další. Také dobovou středověkou hudbu uslyšíte hned na některých scénách, nejvíce pak na Václavském náměstí. Tam se představí znojemská skupina Lucrezia Borgia, Holba, Tempus, Gnomus, Krless nebo BraAgas. Chybět nebudou ani velkolepé rytířské jezdecké turnaje společnosti Štvanci v Kolbišti Horního parku.

Znojemské vinobraní je festivalem pro všechny věkové kategorie, část programu bude tedy patřit také těm nejmenším. Jejich hlavní scénou bude opět hradební příkop u Střelniční věže, kde se můžou těšit na několik divadelních představení, žonglérská vystoupení a na speciální atrakci Hrad dračího jezdce.

Festival nabídne hned dvě odpočinkové zóny. Na ulici Přemyslovců poprvé vyroste relaxační zóna U Tří dubů. „Během slavností chceme návštěvníkům ukázat vše, na co ve Znojmě můžeme být pyšní. Není to jen víno, krásné historické centrum, ale také tradice ovocnářství, které je právě pro náš region tak typické. Domluvili jsme se na spolupráci s místní Farmou U Tří dubů, se kterou jsme vytvořili autentickou klidovou zónu s dekoracemi připomínající ovocný sad. Kromě toho tam návštěvníci zakoupí sezónní ovoce a nejrůznější mošty,“ přiblížil František Koudela. Druhá z odpočinkových zón vyroste na nádvoří hradu spolu se středověkou krčmou, kde i letos ochutnáte speciality inspirované recepty z doby Jana Lucemburského.

Už dříve bylo odtajněné téma letošních pamětních mincí, které bude královská družina rozdávat. Tisíce stříbrných a pouze 100 zlatých mincí s odkazem na výročí 200 let od narození Johanna Gregora Mendela, tak mohou návštěvníci chytnout během průvodu. Právě zlatá mince zaručí svému majiteli možnost volného vstupu na další ročník vinobraní.

Interaktivní online mapa do mobilních zařízení

Návštěvníci můžou využít nový způsob navigace na festivalu díky speciální vrstvy mapy Googlu. Jednoduše se k ní dostanou přes samotný vyhledávač nebo proklikem na webu www.znojemskevinobrani.cz. Mapa pak dokáže navést do všech důležitých míst jako jsou jednotlivé scény, místa první zdravotnické pomoci, vstupní brány, parkoviště a další.

Parkoviště a možnosti dopravy

„Pro komfortní přístup a bezproblémovou dopravu na festival zajišťujeme posílené spoje jak městské hromadné dopravy, tak dalších linek v regionu, posilujeme také hlavní trasu do Brna a zpět. Přidali jsme také záchytná parkoviště, která svou kapacitou pojmou stovky osobních automobilů, výrazně více než v předchozích letech,“ komentuje František Koudela. Záchytná parkoviště bude možné využít na ulici 28. října (podél železnice), dále na ulici Melkusova (u koupaliště), na ulici Přímětická (u SOU a SOŠ), nově pak v Krystal parku v Příměticích a na nádvoří ZŠ JUDr. Josefa Mareše. Veškeré detaily jízdních řádů a parkovišť najdete na webu www.znojemskevinobrani.cz.

Informace o uzavírkách a dopravních omezeních

S vinobraním se pojí i nutná dopravní omezení. Historická část města bude pro veřejnost uzavřena v pátek 9. 9. od 12:00 do 22:30 hod., v sobotu 10. 9. pak od 8:00 do 22:30 hod. V této době bude vstup do městské památkové rezervace umožněn pouze se vstupenkou, resp. s platnou identifikační páskou. Hlavní vstupní brány jsou umístěny na tradičních místech v ulicích Kollárova, Pontassievská, Kovářská a Velká Michalská. Do uzavřeného města se s platnou vstupenkou dá vstoupit také na Mikulášském náměstí směrem od Karolininých sadů, z Gránic na ulici Přemyslovců nebo do ulic Úvoz a Staré město pod Mikulášským kostelem, z náměstí Svobody okolo hradeb za OD Fiala na Jezuitské náměstí a ulicí Napajedla.

Znojemské historické vinobraní se koná pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a partnery jsou: Vinařský fond, Jihomoravský kraj, VOC Znojmo, vinařství Ampelos, Vinné sklepy Lechovice, Znovín Znojmo, FCC Znojmo, Auto Hemala, Ticketstream a Farma U Tří dubů. Mediálními partnery jsou Český rozhlas Brno, Rádio Blaník a Hitrádio City Brno.

Kompletní program a veškeré potřebné informace naleznete na www.znojemskevinobrani.cz.

Karel Semotam
vedoucí marketingu