Na trůn královny Znojemského vinobraní usedne rodačka Zuzana Mráková

„Každý rok je pro mě průvod vinobraní speciální. Kdy jindy se člověk projede historickým městem na koni za světla ohňů a zvuku fanfár? Jsem hrdá Znojmačka a tenhle zážitek mě nikdy neomrzí. Je to pro mě velká výzva, ale zároveň obrovská čest,“ slova nové královny Zuzany Mrákové.

Průvod Znojemského historického vinobraní je největší inscenací svého druhu, která se odehrává v kulisách centra města. Odkazuje na návštěvu krále Jana Lucemburského z roku 1327, kdy přijel do Znojma oslavit zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. V historickém průvodu se představuje na 500 postav v dobových kostýmech v čele s králem Janem Lucemburským, kterého více jak 10 let ztvárňuje herec Miroslav Hrabě. V roli královny Elišky Přemyslovny se v letošním jubilejním 40. ročníku představí znojemská rodačka Zuzana Mráková. „Každá jedna postava průvodu je divadelní role, která je velmi náročná a svým způsobem speciální. Zuzana Mráková, nová představitelka královny, je součástí průvodu už od roku 2007, kdy poprvé prošla městem jako páže. Právě silnou vazbu s vinobraním, ale hlavně se Znojmem považujeme za důležitou. Zuzana Mráková se od letošního roku stává naší královnou na několik dalších let,“ říká František Koudela ze Znojemské Besedy, která je pořadatele Znojemského historického vinobraní.

(Zuzana Mráková – nová představitelka královny, Roman Mráka – otec)

Zuzana Mráková, která v těchto dnech slaví 26. narozeniny, se narodila ve Znojmě do rodiny pedagogů. Její otec je členem Divadelního spolku Rotunda, a více jak 20 let představuje hosta krále v průvodu, který jede v družině na koni. „Odmalička jsem s rodinou průvod pozorovala, obdivovala krásné kostýmy, především šaty dvorních dam, princezny a královny. Trochu jsem si vysnila, že budu také někdy součástí průvodu. To se mi splnilo po účasti na konkurzu v roce 2007, kdy jsem byla obsazena do role pážete. Po několika letech jsem povýšila na dvorní dámu a od 18 let jezdím na koni jako dvorní dáma jízdní,“ popisuje Zuzana Mráková.

Znojemské historické vinobraní uvede 40. ročník 13. až 15. září 2024. Vstupenky jsou v prodeji, a za nejvýhodnější cenu je návštěvníci mohou pořídit ještě do konce dubna v síti Ticketstream nebo na www.znojemskevinobrani.cz. Akce se koná za podpory Vinařského fondu České republiky, Jihomoravského kraje a pod záštitou ministra zemědělství České republiky.

 

Karel Semotam
vedoucí marketingu