Znojmo: Slunečné počasí a našláplý program přilákaly návštěvníky z různých koutů světa

Znojemské historické vinobraní má ve Znojmě tradici už 39 let. Letošní ročník přinesl několik zásadních novinek, na které se přijelo podívat na 76 081 návštěvníků nejen z celé České republiky, ale také zemí jako je Anglie, Belgie, Francie, Německo, Polsko, Slovensko, Rakousko, Chorvatsko, Itálie, Finsko, Švédsko a Dánsko. „Tři dny, kdy se Znojmo promění ve středověké město, a kdy se snažíme postarat o každého návštěvníka, který za námi váží cestu. Tak vnímám vinobraní, které s kolegy každý rok na druhý zářijový víkend připravujeme. Letos nás čekalo několik výzev. Vedle programu na 13 scénách jsme pro návštěvníky připravili nový programový bod – funambules, během kterého se provazochodci v historickém centru postarali o neskutečnou podívanou. Také jsme ale uvedli novou představitelku královny herečku Martu Dancingerovou, která charismaticky oslovila každého diváka vyhlížejícího průvod krále Jana Lucemburského. Čísla návštěvnosti poukazují na trend, kterého chceme dosáhnout, a to, aby za námi vyráželi právě ti, kteří nehledají obyčejný mainstreamový festival, ale kteří ocení historické scény v kombinaci s 200 programovými body multižánrového programu. I přes to jsme znovu obhájili příčku jednoho z největších festivalů v České republice,“ hodnotí František Koudela, ředitel pořádající Znojemské Besedy.

Hlavním symbolem vinobraní byla opět oslava úrody vinné révy. Návštěvníci mohli během festivalu potkat téměř všechny znojemské vinaře, kteří svou nabídku připravili v mázhauzech města, tedy uzavřených dvorech historických paláců a měšťanských domů, jejichž velkou zajímavostí je, že tyto prostory jsou jinak veřejnosti většinou nepřístupné. Hlavní a nejoblíbenější scénou byl opět degustační stan vinařů VOC Znojmo, který dokázal v jeden čas pohostit stovky milovníků vína a také Vinný trh, kde po oba dny vystupovaly cimbálové muziky z různých regionů.

Hudební program představili scény na Masarykově náměstí, na Horním náměstí a na Káře. „Oproti jiným festivalům začíná náš program už brzy dopoledne. Obrovskou radost máme také z vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš a tím i děkujeme Armádě České republiky, která ho do Znojma vypravila. Na hudební scéně se představili interpreti jako Mirai, Vesna, Queenie, Aneta Langerová, Mikolas Josef, Pokáč, Dalibor Janda, Katarina Knechtová, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Hrubá hudba, Bert and Friends, Cimbálová muzika Antonína Stehlíka, Cimbálová muzika Dyjavan a v neposlední řadě Big Band Znojmo,“ shrnul František Koudela. V rozmanitém programu se objevily také historické soubory, jako Albion, Honorata, Milités, Rosáci, Angels Tribe, Artus Thor, Český lev, Herold, Devětsil, Gnomus a návštěvníkům už známá dobová kapela Lucrezia Borgia. Nechyběly ani velkolepé rytířské jezdecké turnaje společnosti Štvanci v Kolbišti Horního parku a jeden speciální koutek pro ty nejmenší, který vyrostl v hradebním příkopu u Střelniční věže.

(Funambules – novinka programu)

At žije král a královna – ozývalo se v pátek ve 20 hodin a v sobotu ve 14 hodin během velkolepého průvodu krále Jana Lucemburského. „Myslím, že jestli je v našem programu něco jedinečné, tak je to právě historický průvod, který i letos přinesl obrovské ovace. Nejen pro návštěvníky, ale i pro nás produkci festivalu je to část programu, kdy se chvílemi až tají dech. Do města vyrazilo na 500 účinkujících a desítky zvířat. Poprvé vedle Mirka Hraběte, představitele krále, usedla na trůn herečka Marta Dancingerová. A ano, je královna. Lépe pocity vyjádřit nemůžeme. Poděkování patří všem účinkujícím a režisérskému týmu pod vedením Šárky Charvátové,“ říká František Koudela.

Nedělní program je odpočinkový a ponese se v duchu historických tržišť a vystoupení kejklířů, dobové hudební skupiny Lucrezia Borgia na Václavském náměstí. Návštěvníci mohou ještě také posedět v odpočinkové zóně U tří dubů, a to až do odpoledních 16 hodin.

„Chtěl bych opět poděkovat celému našemu týmu Znojemské Besedy. Dále všem skvělým účinkujícím, ať už historického, či hudebního programu. Poděkování patří také zaměstnancům městského úřadu a všech příspěvkových organizací, kteří se na vinobraní podíleli. Pro bezpečnost všech, by se akce neobešla bez záchranných složek, a proto i zdravotníkům, hasičům a městské i státní policii děkuji za hladkou spolupráci. V neposlední řadě jsou důležitým článkem také pracovníci úklidové služby, kteří Znojmákům a všem návštěvníkům připravují každý den město opět čisté a krásné, a to v neskutečně rychlém čase. Děkuji ale také všem návštěvníkům, kteří za námi vyráží z různých koutů České republiky, a vlastně i světa,“ dodává František Koudela.

Znojemské historické vinobraní se konalo pod záštitou ministra zemědělství Marka Výborného a partnery byli: Vinařský fond, Jihomoravský kraj, VOC Znojmo, vinařství Ampelos, Vinné sklepy Lechovice, Znovín Znojmo, FCC Znojmo, Auto Hemala, Ticketstream a Farma U Tří dubů, Armáda České republiky. Mediálními partnery jsou Český rozhlas Brno, Rádio Blaník a Hitrádio City Brno.

Jubilejní 40. ročník Znojemského historického vinobraní se bude konat 13. až 15. září 2023.

 

Karel Semotam

vedoucí marketingu